Bufet na lyžiarskom svahu, Vitanová

  Na vrchole lyžiarskeho strediska dnes nájdete maličký murovaný bufet skladajúci sa z dvoch častí. Vstupná časť, do ktorej prejdete cez veľkorysú exteriérovú terasu zastrešuje hlavný objednávkový pult a pokladňu. V rámci interiéru prechádzame do časti druhej, ktorá aktuálne slúži ako skladisko. Cieľom návrhu bolo renovovať časť na objednávky a pretvoriť skladisko na pobytovú zónu. Pričom jednou z podmienok bolo zachovať v čo najväčšej možnej miere použiteľné materiály, ktoré sa tu už nachádzajú a dokončiť interiér vhodným zariadením na zimnú prevádzku.

  Budova má zvnútra zachovaný biely klasický obklad malého formátu. To nám vyhovovalo, keďže takýto drobný raster sa vracia do módy – môžeme to využiť. Obklad sme teda nechali pôvodný a pôvodnú drevenú podlahu sme navrhli revitalizovať. Symbolické prepojenie s autentickou lokalitou sme vytvorili zeleným náterom zvyšných stien a efektné nástenné nálepky zobrazujúce športujúcich ľudí len podčiarkujú funkciu objektu.

  Lyžiarsky bufet, Vitanová

  Samotné zariadenie bolo vyberané také, aby odolalo náročným zimným podmienkam, kedy sa tu budú pohybovať návštevníci svahu v zimnej športovej obuvi. Masívna ošetrená podlaha je vďaka svojim prirodzeným vlastnostiam dreva protišmyková. Samotné vyvýšené stoly a stoličky sú kovové, aby sa toto zariadenie nemuselo presúvať či vykladať po každej sezóne.

  Kombináciu kovu a dreva sme ešte doplnili o lamelový dekor stropu. Vzhľadom na charakter prostredia, v ktorom sa bufet nachádza, samotný interiér viac dreva pokojne znesie. Týmto zásahom sme dosiahli veľmi efektné doladenie atmosféry priestoru, v ktorom sme mali výrazne limitované možnosti úprav.
  Čierne doplnkové zariadenie tiež výborne ladí ku kovovým prvkom nábytku.

  Keďže aj tento bufet môžeme sčasti považovať za „horskú stavbu“, samozrejme tu nesmú chýbať dobové fotografie lokálnych športovcov. Každá horská stavba, či už chata alebo útulňa, bufet, so sebou nesie historický príbeh, ktorý ju sprevádza v pamäti jej návštevníkov. Každé takéto miesto má svoju nenahraditeľnú atmosféru, svojho ducha, ktorého ruka architekta či dizajnéra nesmie zmariť ani pretvoriť.

  Lyžiarsky bufet, Vitanová